פרטי האירוע

סיימון סטאר, זמר ונגן קונטרבס אדיר שנמצא בביקור בארץ מאוסטרליה מלווה בהרכב של אהרלה קמינסקי במופע מחווה לחצוצרן האגדי צ'ט בייקר, שנחשב לאחד הקולות הייחודיים ובעלי האמירה האישית בג'אז המודרני ומאבות ה cool jazz.

החמישייה תנגן את מיטב הקטעים של בייקר, בעיבודים מקוריים.

סיימון סטאר - שירה וקונטרבס
יונתן קוזלובסקי - חצוצרה
יונתן כהן - סקסופון
יונתן ריקליס - פסנתר
אהרלה קמינסקי - תופים

 

 

צ’אט בייקר נולד ב 1929 וגדל באוקלהומה למשפחה של מוזיקאים. השכלתו המוזיקלית  לא הייתה רציפה וממוסדת אבל הוא בלט מיד הודות לנגינתו המלודית, צלילו המעודן והמוזיקליות המתפרצת שלו וכבר ב 1952 בהיותו בן  23 החל לנגן עם צ’ארלי פארקר במסגרת סיבובי ההופעות שלו בחוף המערבי.

באותה שנה ייסד צ’אט את ההרכב המיתולוגי שלו עם נגן הבאריטון סקסופון האגדי ג’רי מאליגן שיצר תפיסה חדשה בנגינת הג’אז בהיותה מתוחכמת, מאתגרת ומאופקת מאוד כאחד. ההרכב הזה הופיע ללא פסנתרן, דבר שהיה מהפכני לתקופה ויצר ‘צליל קריסטלי’ וחדש שתרם לעיצובו של סגנון ה Cool Jazz שהתפתח באותה התקופה.

צ’אט בייקר היה אחד מ 3 החצוצרנים הבולטים ביותר באותה תקופה לצדם של מיילס דיוויס וקליפורד בראון ובנוסף, התפרסם מאוד גם בזכות שירתו המופנמת והאישית ששאבה את מקורותיה ועוצמתה מנגינת החצוצרה שלו וגרמה לכך שנבחר כ’זמר השנה’ בשנים 1954 ו 1956 על ידי מגזין הג’אז היוקרתי Down Beat.  ביצועו האלמותי לשיר My Funny Valentine הפך את השיר ללהיט בינלאומי והציב את צ’אט בייקר בשורה הראשונה של זמרי הג’אז מאז ועד היום.

סגנונו של צ’אט הפך אותו לנושא הדגל של סגנון ה West Coast Cool School of Jazz והוא נחשב לאייקון הבלתי מעורער של הסגנון שהשפיע על נגנים כגון מיילס דיוויס, דייב ברובק ואחרים.

למרות הצלחתו היו חייו האישיים של צ’אט מלווים ברצף של טרגדיות בעקבות התמכרותו להרואין. לפיו ולשיניו נגרם נזק בלתי הפיך באופן שמנע ממנו לנגן במשך תקופה ארוכה עד כדי כך שמצא עצמו עובד בתחנת דלק ובשליחויות לפרנסתו.

ב 13 במאי 1988 נמצא צ’אט בייקר מת מתחת לחלון חדר המלון שלו באמסטרדם. בכך תמו חייו של אחד מאמני הג’אז הגדולים של המאה ה 20  אך לא תמה המורשת שהנחיל לכולנו.

upld62c15330b8125675397947.png

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים